Jean-Charles Perreault

Biography / August 5, 2016

Jean-Charles Perreault was appointed as the first Honorary Colonel of 2 Air Expeditionary Wing Headquarters at Bagotville, Quebec, in July 2016.

Honorary Colonel Perreault was born in Saint-Joseph-de-Beauce, Quebec, in June 1945. He attended primary and secondary school in Lévis. From 1964 to 1966, he majored in psychology and minored in education at a U.S. college in Maine. In 1967, he obtained a certificate in sports and leisure from the Université de Grenoble in France. He graduated with a bachelor’s degree from Université Laval in Quebec City in 1970, with a major in physical education and a minor in education. In May 1972, he completed a bachelor’s-level certificate, Connaissance de l’homme et son milieu (man and his environment), at Université du Québec à Québec.

While still in secondary school, from 1961 to 1966, Honorary Colonel Perreault started his career as a reservist with the Régiment de la Chaudière. In July 1967, he received the Confederation of Canada Medal from Senator Cyrille Vaillancourt C.B.E. From 1969 to 1989, he served with the Cadet Instructor Cadre (CIC) in the Air Force. He was the commanding officer of 776 Squadron Lévis from 1981 to 1984. Over the two decades from 1970 to 1989, he held a number of different positions and performed various duties at summer camps at Canadian Forces Base Bagotville. He was appointed in January 1986 by Colonel J.M. Comtois to train and administer an Eastern Canada CF-18 air demonstration team for 425 and 433 Squadrons, which he did until 1993.

In May 1990, Honorary Colonel Perreault began a new career with 3 Wing’s Air Reserve Augmentation Flight at Canadian Forces Base Bagotville, Quebec. That September, he was appointed as the founding Executive Coordinator of the future Air Defence Museum. In October 1990, he was appointed as Honorary Aide-de-Camp to the Lieutenant-Governor of Quebec, the Right Honourable Martial Asselin.

In July 1992, Honorary Colonel Perreault graduated from the Canadian Forces School of Administration and Logistics at CFB Borden, Ontario. A year later, in July 1993, he received his diploma from the Canadian Forces Staff School in Toronto. In May 1995, he became a Serving Brother of the Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem. The following month, he was made a member of the Order of Military Merit (M.M.M.) for his military and social involvement. In June 1999 he was made an Officer of the Order of St. John of Jerusalem, and in October 2002 he received the Queen’s Golden Jubilee Medal. He received the Service Medal of the Order of St-Jean in December 2003 and the Queen’s Diamond Jubilee Medal in May 2012.

Honorary Colonel Perreault retired from the Canadian Armed Forces in June 2000 after 34 years of service. In June 2005, he retired as a teacher with the Commission scolaire des Navigateurs after 35 years. His son is a graduate of the Royal Military College of Kingston and currently lives in Ottawa. His daughter is a dentist in Saint-Joseph-de-Beauce. During his leisure time, Honorary Colonel Perreault enjoys tennis in summer and downhill skiing in winter.

Date modified: